Wraz z rosnącą liczbą zagrożeń w sieci, coraz popularniejsze stają się narzędzia mające pomóc chronić naszą prywatność i zwiększać bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Dziś omówimy jedno z tych narzędzi. Co to jest VPN i jak z niego korzystać – dowiecie się z artykułu!
VPN to z angielskiego Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. Jest przeciwieństwem sieci publicznej, czyli takiej, do której każdy ma dostęp – VPN jest siecią ograniczoną i moderowaną, do której mają dostęp wyłącznie uprawnione osoby. Wirtualna oznacza z kolei, że nie potrzebuje do działania żadnych kabli ani złączy, jest to bowiem konstrukcja logiczna stworzona wewnątrz większej infrastruktury. VPN wykorzystuje tzw. tunelowanie. Ruch pomiędzy urządzeniami przechodzi przez szyfrowany “tunel”, co oznacza, że dane które wysyłamy wykorzystując VPN są zabezpieczone przed ewentualnym przechwyceniem przez kogoś z zewnątrz. Dodatkowo, łącząc się z Internetem za pośrednictwem VPN jesteśmy postrzegani jako serwer z którym się aktualnie łączymy – na przykład mamy jego IP.
VPN przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo w Internecie. Dzięki niemu osoby trzecie nie mogą śledzić naszej aktywności i zbierać informacji o tym, co robimy. To anonimowość i prywatność – jak wspominaliśmy, VPN umożliwia zmianę adresu IP. Ponadto pomaga obejść różnorakie blokady, np. ograniczenia regionalne. Przyda się, jeśli zdarzyło Wam się zobaczyć na YouTube lub którymś z serwisów VOD komunikat: „ten materiał nie jest dostępny w Twoim kraju”. Będzie też niezbędny w podróży do państw, gdzie rząd blokuje obywatelom wolny dostęp do sieci (np. Chiny). Najczęściej jednak wykorzystuje się VPN w przypadku pracy zdalnej, aby pracownicy mogli bezpiecznie korzystać z firmowych zasobów.
W sieci można znaleźć sporo darmowych serwerów VPN. Można z nich korzystać, ale należy być bardzo ostrożnym i uważnie wczytywać się w warunki użytkowania. Zwykle darmowy VPN wiąże się z szeregiem ograniczeń, np. limitowanym pakietem danych, jakie możemy przesłać za jego pośrednictwem. Może się też okazać, że firma oferująca taką usługę ma niewiele serwerów i przy sporym ruchu są one bardzo powolne. Zdarza się też, że darmowa usługa VPN wiąże się z zapisywaniem naszej aktywności i odsprzedażą danych innym podmiotom.
Lepszym rozwiązaniem, choć sięgającym do naszych kieszeni, są płatne serwery VPN. Zwykle taka usługa gwarantuje pełną anonimowość i szybkość działania. Jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie, nie ma sensu szukać oszczędności, zwłaszcza, że obecnie konkurencja na rynku usług VPN jest spora, a ceny w związku z tym nie są zbyt wygórowane.
Bezpieczeństwo w sieci to podstawa, dobrze jest więc mieć świadomość dostępnych narzędzi, które mogą pomóc je zapewnić. Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu wiecie już co to jest VPN i w razie potrzeby rozważycie korzystanie z niego.